Середа, 19.12.2018, 09:14

Головна » 2018 » Червень » 27 » Випускний вечір «Одинадцять зіркових років»
Випускний вечір «Одинадцять зіркових років»

Суботнього червневого вечора на затишному подвір’ї школи зібралися учні, вчителі, батьки і гості. Вони прийшли привітати одинадцятикласників із стартом у самостійне життя.

З приміщення школи виходять у чарівних сукнях та елегантних костюмах випускники 2018 року. Сьогодні вони вибирають свою життєву стежину. Хай же вона буде сповнена радістю, творчою працею, щастям. Досягти цього буде нелегко, адже з цієї миті кожен з них піде своїм власним шляхом, не оглядаючись і не чекаючи підказок, і кожному доведеться шукати відповіді на безліч питань, які ставитиме їм життя.

Радість, гордість і сум на обличчях та в очах батьків випускників від того, що їх діти виросли, що їм належить іти від батьківського порогу у широкий незвіданий світ. Протягом 11 років все було зрозуміле і звичне: і школа, що стала майже рідною домівкою, і друзі-однокласники, і порадники-вчителі. А попереду –  незвідані далі дорослого життя. Тож потрібно прикласти максимум зусиль, щоб вже зараз спланувати стратегію власного життя, зорієнтуватись у системі найрізноманітніших неоднозначних цінностей, визначити своє життєве кредо та свій життєвий стиль, щоб у майбутньому стати щасливими, успішними й конкурентоздатними.

Свято випускного вечора було наповнене атмосферою теплих людських стосунків та позитивних емоцій. Лунали слова вдячності педагогам і батькам, звучали щирі побажання випускникам школи.

А побажаємо вам сонечка іскристого,
І неба неймовірно просто чистого,
Веселки, яка райдужно всміхається,
І мрії, яка світить і збувається!

Усім-усім – здоровя нескінченного!
Нехай тут процвітає кожен з Вас!
І жменю щастя – справжнього, щоденного,
До рук кладе його величність час!!!

Горнятко радості і усмішки теплішої,
Краплину втіхи, неба благодаті,
І Божої підтримки найчистішої
Сьогодні щиро хочем побажати!!!

Переглядів: 89 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
1 AlbertPoige
The men's prostate is the central a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is located just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of types of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts with the body. A patient may go through testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal in the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some of the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations weekly will prevent cancer of prostate.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to consider to be sure a proper prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must go for prostate examination at least one time a year.

«  Червень 2018  »
  • Drabiv NVK © 2018Безкоштовний хостинг uCoz