П`ятниця, 03.04.2020, 03:15

Головна » 2015 » Квітень » 29 » ПРОФЕСІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ВЧИТЕЛЯ
ПРОФЕСІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ВЧИТЕЛЯ

У житті кожної сучасної людини робота відіграє особливу роль, адже більшу частину часу ми перебуваємо на робочому місці, а тому вона відбивається не лише на нашому характері, але й на нашому здоров’ї. Перебуваючи сааме на улюбленій роботі, можна заробити безліч професійних захворювань. Тож розберімося з тим, чим може відплатити нам робота за нашу добросовісну або не дуже працю, і обговоримо питання про те, як можна вберегти себе від її негативного впливу.

Творчий характер праці вчителя призводить до збільшення витрат часу на різні структурні елементи роботи, які не піддаються чіткому хронометражу. Загальновідомо, що вчитель не завжди має час на відпочинок і харчування, оскільки перерви між уроками є робочим часом вчителя. Крім того, специфіка праці вчителя потребує підготовки до уроків вдома. Така підготовка складає від 1 до 6 год., що у середньому становить 1,85±0,06 год. на день, що скорочує вільний час вчителя. Структура компонентів вільного часу включає сон (50,7%), роботу по господарству (16,0%), догляд за дітьми (4,9%), пасивний відпочинок (15,2%), активний відпочинок (9,03%), гігієнічні процедури (4,2%). Наведений розподіл свідчить про перевагу пасивного відпочинку, гіподинамію та зниження часу на перебування на свіжому повітрі вчителів загальноосвітніх навчальних закладів.

1. Стрес — це велика проблема, з якою стикаються вчителі. Вони відчувають постійне нервове напруження, у них відсутній чіткий робочий режим, спостерігається підвищена чутливість, вони бояться помилитися — через усе це в них можуть розвинутися стійке безсоння та депресія. Посилюють їх депресивний стан і тягар відповідальності, і постійні контакти з дітьми та батьками, з якими ще й необхідно спілкуватися не так, як хочеться, а так, як прийнято. Подібний стан, який таїть у собі загрозу розвитку серйозних серцево-судинних захворювань, хвороб головного мозку (до них слід віднести інфаркти, інсульти, гіпертонію), отримав назву «синдром менеджера».

- Щоб уникнути подібного розвитку подій, слід навчитися відключатися від професійної діяльності під час відпочинку , а позбавлятися напруження можна завдяки заняттям спортом, медитаціям або чітко усвідомлюючи межу власних можливостей.

2. Учителі навіть не помічають того, що відбувається з їхнім голосом, коли пошкоджується такий «дрібний» апарат, як голосові зв’язки. На їхніх голосових зв’язках можуть з’являтися вузлики, голос починає «сідати», але люди цього

не помічають, оскільки, на відміну від застуди, даний процес не супроводжується болем. Якщо ж своєчасно не призупинити цей процес (а зробити це практично неможливо, оскільки в результаті можна залишитися без роботи), то відбувається розростання затверділостей, вони ущільнюються, і навіть тривале мовчання не допоможе відновити голос повною мірою.

- Допоможе голосова терапія, яка навчає вміння управляти власним голосом, уникаючи при цьому його перенапруження. Однак якщо вузлики все ж таки встигли з’явитися й набрати сили, то справитися ізпроблемою можна лише оперативним шляхом.

3. Якщо перевіряти твори, зошити, сидячи на стільці декілька годин поспіль... У результаті відсутності будь-якого руху м’язи та хребетні диски живляться недостатньо, а значить, можна очікувати розвитку м’язової дистрофії, за якої явно виражені м’язові болі, остеохондрозу, який супроводжується цілою низкою неприємних симптомів, геморою, а чоловікам ще слід побоюватися й розвитку простатиту. Якщо своєчасно не вжити відповідних заходів, то можна сильно ушкодити хребет і порушити нормальне функціонування тазових органів.

4. Тим же, хто зайнятий роботою на комп’ютері, тобто роботою на клавіатурі, варто побоюватися що в результаті нерівномірного і сильного напруження сухожиль, розташованих у зап’ястках, у них може розвинутися променевозап’ястний синдром. Сухожилля з часом починають набрякати, затискаючи нерв, що призводить до виникнення больового синдрому й повільного вмирання нерва. Саме до таких наслідків призводить робота машиністок, швачок, в’язальниць, піаністок, адже їхня робота передбачає наявність багаторазових дрібних рухів, що повторюються з невеликими перервами.

- Щоб убезпечити себе від розвитку променевозап’ястного синдрому, слід грамотно обладнати своє робоче місце й відрегулювати режим роботи, роблячи перерви в ній через кожні одну – дві години. Під час таких перерв слід проводити спеціальну гімнастику , яка дозволяє розминати кисті й пальці рук.

5. На небезпеку наражаються й ті, хто більшу частину робочого часу проводить «на ногах»! В цьому випадку загрожує захворювання вен: тромбофлебіт, варикоз — при цьому спостерігається набрякання нижніх кінцівок, їх стомленість, позбавитися якої не вдається, навіть якщо людина знаходиться в спокої.

- З’являється можливість посидіти, то сідайте! А якщо вже можна буде прилягти, то нехтувати такою можливістю взагалі не варто. Необхідно також пам’ятати і про фізичні вправи, вітамінні комплекси, контрастний душ, про відмову від носіння взуття на високих підборах.

Переглядів: 299 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
«  Квітень 2015  »